198 mladih je sertifikovano u digitalnim veštinama
Priština, 20.02.2024. godine – Zamenik ministarke Ministarstva ekonomije (ME), Getoar Mjeku, učestvovao je u sertifikaciji za 7. semestar programa obuke za digitalne veštine i informacione i komunikacione tehnologije (IKT).
Projekat „IKT za rast Kosova“ (“ICT for Kosovo’s Growth” ) finansirala je Evropska unija (EU) uz podršku Ministarstva ekonomije, dok ga je sproveo WEglobal u konzorcijumu sa Prishtina REA i EPM.
Na kraju sedmog semestra programa obuke na ovoj svečanosti sertifikovano je 198 mladih ljudi iz oblasti IKT-a.
Zamenik ministra Mjeku je u svojoj uvodnoj reči rekao da je sektor informaciono-komunikacionih tehnologija prioritet i ponos Vlade Republike, gde je zahvaljujući Projektu digitalne ekonomije (KODE) koji sprovodi Ministarstvo ekonomije, 100 odsto kosovskih naselja danas povezano na širokopojasni internet.
Mjeku je dodao da se 85 odsto kosovskog izvoza takođe realizuje zahvaljujući IKT uslugama, budući da je to dosta konkurentan i nepokolebljiv sektor.
IKT sektor nudi nezasito tržište, sa potražnjom za radom i proizvodima u zemlji i inostranstvu. A ova rastuća potražnja se pre svega pretvara u potrebu za ljudima — za stručnim kadrovima, koje mi kao država i kao društvo moramo pripremiti i podržati u njihovim karijerama i preduzetništvu, rekao je zamenik ministarke Mjeku.
Na kraju svog izlaganja, zamenik ministarke Mjeku je izrazio zadovoljstvo zbog posla koji se radi na projektu „IKT za rast Kosova“ — ICT for Kosovo’s Growth, kao i zahvalnost na podršci koju je Evropska unija dala ovom projektu, kao što je daje i u drugim projektima u ovom sektoru.
Projekat je osmišljen tako da se bavi nedostatkom kvalifikovane radne snage u sektoru IKT na Kosovu obezbeđivanjem napredne IKT obuke diplomiranim studentima iz oblasti računarstva, inženjerstva, programiranja i matematike, pa čak i osoblju IKT kompanija, start-up-ovima i slobodnim radnicima.
Među ključnim rezultatima postignutim do kraja 7. semestra su:
– Digitalne veštine su poboljšane i kvalifikovana IKT radna snaga je razvijena na održiv način koji zadovoljava potrebe tržišta i povećanu konkurentnost IKT i tradicionalnih preduzeća na Kosovu.
– Izvozni kapaciteti kosovskih IKT biznisa su poboljšani kroz podršku njihovoj saradnji sa međunarodnim kompanijama. 36 menadžera kosovskih IKT kompanija učestvovalo je na šest međunarodnih B2B događaja u zemljama Evropske unije gde su imali priliku da se sretnu sa njihovim kolegama iz kompanija EU i potpisali su 17 sporazuma dok su 3 ugovora već realizovana.
Ceremonija sertifikacije u 7. semestru organizovana je kako bi se uručili sertifikati za 198 sertifikovanih polaznika koji su učestvovali u 300-satnom naprednom IKT programu obuke u osam gore navedenih modula obuke. IKT obuku su sprovodili međunarodni i domaći treneri. Dodeljeni su sertifikati polaznicima koji su uspešno završili IKT obuku i položili završni test.
Napredni IKT program u okviru 8 modula održao je 300 časova obuke za 2123 polaznika, od kojih su 39% žene i 300 polaznika je već zaposleno.
Učesnici su bili obučeni u:
- Web Development Professional,
- Enterprise Java Programming,
- Cyber Security,
- Web Development Practitioner,
- Python,
- Big Data Analytics,
- Machine Learning dhe Artificial Intelligence,
Predsednica Kosova Vjosa Osmani, zamenik ministarke ekonomije Getoar Mjeku, ambasador EU na Kosovu, Tomas Szunyog i gradonačelnik glavnog grada, Përparim Rama, učestvovali su na ovoj ceremoniji sertifikacije.