Povodom Međunarodnog dana žena ME obeležava manifestaciju „Kosovo gde profesija ne poznaje rod“
Priština, 11.03.2024. godine – Povodom Međunarodnog dana žena, Ministarstvo ekonomije (ME) u koorganizaciji sa Kosovskom kompanijom za distribuciju električne energije na Kosovu d.d. (KEDS), Operatorom sistema, prenosa i tržišta (KOSTT) i Kosovskom energetskom korporacijom (KEK) održali su događaj pod motom „Kosovo gde profesija ne poznaje rod“.
Svrha organizovanja ovog događaja je bila osnaživanje žena u razvoju i motivacija iz uspešnih priča žena lidera koje deluju u oblastima koje pokriva ME, kao što su energetika, informacione i komunikacione tehnologije (IKT), rudarstvo i javna preduzeća.
Ovo je bilo moguće kroz motivacione i inspirativne govore o njihovom razvoju i izazovima u karijeri, prvo od strane ministarke ekonomije, Artane Rizvanolli, koja je održala pozdravni govor, zatim govornica: Burbuqe Hana, izvršne direktorke Kosovskog Telekoma, Elide Qelaj, korisnice IKT-a obuka iz projekta KODE koji vodi ME, kao i Fjolla Fazliu, korisnica programa stipendiranja „Žene u energetici“ (Women in Energy“) i ujedno savetnica ministarke Rizvanolli.
Ministarka Rizvanolli govorila je o povećanju učešća žena na pozicijama odlučivanja, pri čemu je ocenila da je poslednjih godina zabeležen napredak, uglavnom u inženjerskim profesijama, gde je učešće žena manje, ali je istakla da je potrebno još rada kako bi se glas žene ojačao.
Ministarka Rizvanolli je u uvodu svog izlaganja rekla da ženama nije potreban jedan dan za ravnopravnost, niti jedan dan rada kako bi bile zastupljene da rade svoj posao, već svaki dan pripada ženama, koliko i muškarcima. „Ovo nije dan koji treba da slavimo, jer ima mnogo toga da se uradi da bi se postigla istinska jednakost ne samo na Kosovu, već i širom sveta“, rekla je ona.
„Ali uprkos tome, mislim da je dobro s vremena na vreme za sve nas, u našoj ulozi koju imamo i u institucionalnoj i u profesionalnoj ulozi, posebno za žene koje su lideri u njihovim oblastima u organizacijama u kojima rade bez obzira na posako koji obavljaju, da razmislimo o tome gde smo stigli u smislu rodne ravnopravnosti i šta treba da radimo u budućnosti“, dodala je ministarka Rizvanolli.
Tokom svog govora, Rizvanolli je pomenula dostignuća koja je Kosovo napravilo, rekavši da smo zemlja koja se može porediti sa najrazvijenijim zemljama, videći napredak koji je napravljen u zastupljenosti žena u odnosu na poslednjih 10 godina, dodajući činjenicu da je zastupljenost žena u skupštini, koja je trenutno 40%, a to najbolje dokazuje činjenica da Kosovo po drugi put ima ženu predsednicu, a vladin kabinet predstavlja 1/3 žena.
Ministarka Rizvanolli je naglasila da iako ima još mnogo posla da se uradi na povećanju procenta žena u institucijama i javnim preduzećima, posebno na rukovodećim pozicijama, u odborima javnih preduzeća 40% imenovanih članova su žene. Ovaj procenat je bio oko 10% u 2017. godini.
Ona je takođe rekla da ako pogledamo oblasti koje pokriva ME, u kojima tradicionalno dominiraju muškarci globalno, a ne samo na Kosovu, može se reći da sada možemo da budemo ponosni polazeći od činjenice da smo u odborima javnih preduzeća, od 2021. godine uspeli da održimo procenat od najmanje 40% u odnosu na 2017. godinu gde je prema studiji Instituta za napredne studije (GAP) u to vreme učešće žena u odborima bilo 10%. Sve ovo je postignuto ne nužno promenom zakona, već pokazivanjem da kada dođe volja odozgo, naravno uz dodatni napor da se žene privuku da se prijave i odabirom žena pod jednakim uslovima.
Ovo prevazilazi javna preduzeća ako pogledamo odbore raznih institucija kao što je Regulatorna ured za energetiku (RUE), gde su istorijski, u svim odborima, godinama bile samo 2 žene, dok trenutno od 5 članova koje RUE ima, 2 su žene. Takvih primera imamo svuda, ima čak i institucija koje je osnovala skupština gde su sve ili više od 50 odsto žene, zaključila je ministarka Rizvanolli.
Tokom događaja održan je panel za diskusiju na temu „Žene u energetskim kompanijama“, na kojem su panelisti bili: Emine Gllareva, inženjer elektronike u EKK-u, Resmije Ahma, savetnica glavnog izvršnog direktora u KOSTT-u, Valbona Kadrijaj, direktorka kvaliteta, bezbednosti i obuka u KEDS-u, Rudina Heroi – Puka, direktorka Odeljenja za korisničke usluge, tarife i regulatorne poslove u KESCO-u, Lutfije Dervishi, članica odbora RUE-a i Besiana Qorraj, v.d. rukovodioca Odseka za administrativnu podršku projektima obnovljivih izvora energije u Ministarstvu energetike.
Ovom događaju prisustvovale su stotine žena iz različitih profesija u kojima su istorijski dominirali muškarci.